Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Nuvoton-NANO100SE3BN
Nuvoton NANO100SE3BN
| Part Number: | Nuvoton NANO100SE3BN |
| Manufacturer: | Nuvoton |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Nuvoton-NANO100SE3BN |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 32-bit Nano100 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin LQFP |
PCX has Nuvoton Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Nuvoton-NANO100SE3BN Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 32-bit Nano100 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V 64-Pin LQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Core Architecture | ARM |
| Frequency | 42 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of I/Os | 52 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 16 kB |
Documentation for Nuvoton Nuvoton NANO100SE3BN
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the Nuvoton NANO100SE3BN?
Are there any similar products to the Nuvoton NANO100SE3BN?
Where can I find the datasheet for the Nuvoton NANO100SE3BN?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
