Discrete Semiconductors > Diodes > Schottky Diodes > NRVTSA4100T3G
NRVTSA4100T3G
| Part Number: | NRVTSA4100T3G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Schottky Diodes > NRVTSA4100T3G |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 4A, 100V V(RRM), Silicon |
PCX has onsemi Discrete Semiconductors > Diodes > Schottky Diodes > NRVTSA4100T3G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 4A, 100V V(RRM), Silicon
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMA |
| Mount | Surface Mount |
| Average Rectified Current | 4 A |
| Capacitance | 54.7 pF |
| Forward Current | 4 A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Reverse Current | 1.3 µA |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Height | 2.2 mm |
Documentation for onsemi NRVTSA4100T3G
| Datasheet | View & Download NRVTSA4100T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NRVTSA4100T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NRVTSA4100T3G Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NRVTSA4100T3G Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download NRVTSA4100T3G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and type?
What is the voltage rating of the diode?
What is the current rating of the diode?
What is the package type of the diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.