Discrete Semiconductors > Diodes > Schottky Diodes > NRVTSA4100ET3G
NRVTSA4100ET3G
| Part Number: | NRVTSA4100ET3G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Schottky Diodes > NRVTSA4100ET3G |
| Qty Available: | |
| Description: | NRVTSA4100E: 100 V 4 A Low Leakage Trench-Based Schottky Rectifier-DO-214AC, SMA |
PCX has onsemi Discrete Semiconductors > Diodes > Schottky Diodes > NRVTSA4100ET3G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NRVTSA4100E: 100 V 4 A Low Leakage Trench-Based Schottky Rectifier-DO-214AC, SMA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMA |
| Mount | Surface Mount |
| Average Rectified Current | 4 A |
| Capacitance | 55 pF |
| Forward Current | 4 A |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 150 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Peak Reverse Current | 3.5 µA |
| Reverse Voltage | 100 V |
| Schedule B | 8541100080 |
| Height | 2.2 mm |
Documentation for onsemi NRVTSA4100ET3G
| Datasheet | View & Download NRVTSA4100ET3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NRVTSA4100ET3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NRVTSA4100ET3G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum repetitive reverse voltage of the product?
What is the average rectified current of the product?
What is the case/package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.