Discrete Semiconductors > Diodes > Schottky Diodes > NRVBB40L45CTT4G
NRVBB40L45CTT4G
| Part Number: | NRVBB40L45CTT4G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > Schottky Diodes > NRVBB40L45CTT4G |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectifier Diode Schottky 45V 20A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R |
PCX has onsemi Discrete Semiconductors > Diodes > Schottky Diodes > NRVBB40L45CTT4G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectifier Diode Schottky 45V 20A Automotive 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263-3 |
| Number of Pins | 3 |
| Average Rectified Current | 20 A |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 200 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 45 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Schedule B | 8541100080 |
Documentation for onsemi NRVBB40L45CTT4G
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and type?
What is the voltage rating of the diode?
What is the current rating of the diode?
What is the package type of the diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.