           Electromechanical > Relays > Signal Relays > NF4EB-24V
NF4EB-24V
Part Number: NF4EB-24V
Manufacturer: Panasonic
Part Type: Electromechanical > Relays > Signal Relays > NF4EB-24V
Qty Available:
Description: Relay; 2 A (Switching); Flat Pack; 1000 Megohms (Min.) @ 500 VDC; Standard
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number NF4EB-24V Available.
Relay; 2 A (Switching); Flat Pack; 1000 Megohms (Min.) @ 500 VDC; Standard
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Contact Material Silver
Mount PCB, Through Hole
Number of Pins 15
Weight 15.5 g
Coil Current 20 mA
Coil Power 480 mW
Coil Resistance 1.2 kΩ
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24 V
Contact Current Rating 2 A
Current Rating 2 A
Max Current Rating 2 A
Max Operating Temperature 65 °C
Max Voltage Rating (AC) 220 V
Max Voltage Rating (DC) 220 V
Min Operating Temperature -40 °C
Operate Time 15 ms
Power Consumption 480 mW
Power Rating 100 W
Relay Type General Purpose
Release Time 10 ms
Switching Current 2 A
Termination PC Pin
Throw Configuration 4PDT
Voltage Rating (AC) 220 V
Depth 24.6 mm
Length 30.2 mm
Width 24.6 mm