Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > NE555N
NE555N
| Part Number: | NE555N |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > NE555N |
| Qty Available: | |
| Description: | Timer; DIP; 8 Pins; 4.5 to 16V; 3 ma (typ.) Supply; 10 V (typ.); 100 Ns (typ.) |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > NE555N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Timer; DIP; 8 Pins; 4.5 to 16V; 3 ma (typ.) Supply; 10 V (typ.); 100 Ns (typ.)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Frequency | 500 kHz |
| High Level Output Current | -200 mA |
| Low Level Output Current | 200 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 200 mA |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 9.27 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for STMicroelectronics NE555N
| Datasheet | View & Download NE555N Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE555N Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE555N Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE555N Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE555N Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE555N Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE555N Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE555N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range for this product?
How many pins does this product have?
What is the typical supply current for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






