Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > NE5534P
NE5534P
| Part Number: | NE5534P |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > NE5534P |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 30-V, 10-MHz, low-noise operational amplifier for audio applications 8-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > NE5534P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 30-V, 10-MHz, low-noise operational amplifier for audio applications 8-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 1.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 4 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 38 mA |
| Output Current per Channel | 38 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 13 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments NE5534P
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NE5534P Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
| Datasheet | View & Download NE5534P Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the brand of this product?
What is the application of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

















