Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > NE5532AP
NE5532AP
| Part Number: | NE5532AP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > NE5532AP |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 30-V, 10-MHz, low-noise (6 nV/√Hz) operational amplifier for audio applications 8-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > NE5532AP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 30-V, 10-MHz, low-noise (6 nV/√Hz) operational amplifier for audio applications 8-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 10 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Input Bias Current | 800 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 4 mV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 10 MHz |
| Nominal Supply Current | 16 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Output Current | 38 mA |
| Output Current per Channel | 38 mA |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 9 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments NE5532AP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of NE5532AP?
What is the voltage range for NE5532AP?
How many pins does NE5532AP have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












