Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NDT2955
NDT2955
| Part Number: | NDT2955 |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NDT2955 |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor MOSFET P-Channel 60V 2.5A 3W (Ta) Surface Mount SOT-223-4 |
PCX has onsemi Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NDT2955 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor MOSFET P-Channel 60V 2.5A 3W (Ta) Surface Mount SOT-223-4
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 250.2 mg |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.5 A |
| Current Rating | -2.5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -60 V |
| Drain to Source Resistance | 95 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -60 V |
| Dual Supply Voltage | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 6 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 601 pF |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Vgs | -2.6 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 3 W |
| Rds On Max | 300 mΩ |
| Resistance | 300 MΩ |
| Rise Time | 10 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 2.6 V |
| Turn-Off Delay Time | 19 ns |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Voltage Rating (DC) | -60 V |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Width | 3.56 mm |
Documentation for onsemi NDT2955
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NDT2955 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDT2955 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of transistor?
What is the voltage rating of the transistor?
What is the maximum power dissipation of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


