Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NDS9407
NDS9407
| Part Number: | NDS9407 |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NDS9407 |
| Qty Available: | |
| Description: | P-Channel 60 V 150 mOhm Surface Mount PowerTrench Mosfet - SOIC-8 |
PCX has onsemi Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NDS9407 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
P-Channel 60 V 150 mOhm Surface Mount PowerTrench Mosfet - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 130 mg |
| Continuous Drain Current (ID) | -3 A |
| Current Rating | -3.3 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -60 V |
| Drain to Source Resistance | 78 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -60 V |
| Dual Supply Voltage | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 10 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 732 pF |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Vgs | -1.6 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Rds On Max | 150 mΩ |
| Rise Time | 11 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Termination | SMD/SMT |
| Threshold Voltage | -1.6 V |
| Turn-Off Delay Time | 10 ns |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Voltage Rating (DC) | -60 V |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for onsemi NDS9407
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NDS9407 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NDS9407 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download NDS9407 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
| Datasheet | View & Download NDS9407 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the drain to source resistance and breakdown voltage?
What is the maximum power dissipation and operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

