Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCV890430MW50TXG
NCV890430MW50TXG
| Part Number: | NCV890430MW50TXG |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCV890430MW50TXG |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 3.5V to 37V Synchronous Step Down Single-Out 5V 0.6A Automotive 8-Pin DFN EP T/R |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCV890430MW50TXG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 3.5V to 37V Synchronous Step Down Single-Out 5V 0.6A Automotive 8-Pin DFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 37 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 600 mA |
| Max Supply Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 37 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Height | 1 mm |
Documentation for onsemi NCV890430MW50TXG
| Datasheet | View & Download NCV890430MW50TXG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV890430MW50TXG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV890430MW50TXG Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NCV890430MW50TXG Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum input voltage for this product?
What is the output voltage of this product?
What is the packaging type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
