Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCV887100D1R2G
NCV887100D1R2G
| Part Number: | NCV887100D1R2G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCV887100D1R2G |
| Qty Available: | |
| Description: | DC DC Cntrlr Single-OUT Boost 3.2V to 40V Input 8-Pin SOIC N T/R - Tape and Reel |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCV887100D1R2G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Cntrlr Single-OUT Boost 3.2V to 40V Input 8-Pin SOIC N T/R - Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Clock Sync | Yes |
| Duty Cycle | 90 % |
| Max Duty Cycle | 88 % |
| Max Frequency | 187 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 100 µA |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Min Input Voltage | 3.2 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 300 mV |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 170 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost, Flyback |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for onsemi NCV887100D1R2G
| Datasheet | View & Download NCV887100D1R2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV887100D1R2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV887100D1R2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV887100D1R2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV887100D1R2G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent product to onsemi NCV887100D1R2G?
What is the maximum switching frequency of NCV887100D1R2G?
What is the input voltage range of NCV887100D1R2G?
What is the package type of NCV887100D1R2G?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
