Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV8675DT50RKG
NCV8675DT50RKG
| Part Number: | NCV8675DT50RKG |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV8675DT50RKG |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator, 350 mA, Low Dropout, Low Iq, High PSRR |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV8675DT50RKG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator, 350 mA, Low Dropout, Low Iq, High PSRR
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DPAK |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 310 mV |
| Max Input Voltage | 45 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 350 mA |
| Min Current Limit | 350 mA |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 350 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 45 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.38 mm |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
Documentation for onsemi NCV8675DT50RKG
| Datasheet | View & Download NCV8675DT50RKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV8675DT50RKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV8675DT50RKG Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its key features?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the maximum input voltage and output voltage for this regulator?
What are the physical dimensions of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
