Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NCV8402ADDR2G
NCV8402ADDR2G
| Part Number: | NCV8402ADDR2G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NCV8402ADDR2G |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor MOSFET Array Dual N-CH 2A 42V 8-Pin SOIC T/R - Product that comes on tape, but is not ree |
PCX has onsemi Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NCV8402ADDR2G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor MOSFET Array Dual N-CH 2A 42V 8-Pin SOIC T/R - Product that comes on tape, but is not ree
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 55 V |
| Drain to Source Resistance | 165 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 42 V |
| Element Configuration | Dual |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 14 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 4.8 A |
| Max Power Dissipation | 1.62 W |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current per Channel | 2 A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 800 mW |
| Resistance | 165 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| Threshold Voltage | 1.8 V |
Documentation for onsemi NCV8402ADDR2G
| Datasheet | View & Download NCV8402ADDR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV8402ADDR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV8402ADDR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV8402ADDR2G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and number of pins?
What is the maximum drain to source voltage?
What is the continuous drain current rating?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
