Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NCV8401BDTRKG
NCV8401BDTRKG
| Part Number: | NCV8401BDTRKG |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NCV8401BDTRKG |
| Qty Available: | |
| Description: | Transistor Mosfet N-ch 42V 33A 3-PIN Dpak T/r |
PCX has onsemi Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NCV8401BDTRKG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transistor Mosfet N-ch 42V 33A 3-PIN Dpak T/r
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DPAK |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 46 V |
| Drain to Source Resistance | 28 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 42 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 14 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 1.1 W |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-Off Delay Time | 164 µs |
| Turn-On Delay Time | 16 µs |
| Height | 2.51 mm |
Documentation for onsemi NCV8401BDTRKG
| Datasheet | View & Download NCV8401BDTRKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV8401BDTRKG Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NCV8401BDTRKG Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download NCV8401BDTRKG Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of transistor?
What is the voltage rating of the transistor?
What is the current rating of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
