Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NCV8401ADTRKG
NCV8401ADTRKG
| Part Number: | NCV8401ADTRKG |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NCV8401ADTRKG |
| Qty Available: | |
| Description: | Integrated Circuit Power Switch; N-Channel; 0-42V; -40+150 deg.C; SMD; TO252(D2PAK) |
PCX has onsemi Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > NCV8401ADTRKG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Integrated Circuit Power Switch; N-Channel; 0-42V; -40+150 deg.C; SMD; TO252(D2PAK)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DPAK |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 350.003213 mg |
| Continuous Drain Current (ID) | 33 A |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 14 V |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 30 A |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Low Side |
| Output Current | 35 A |
| Output Current per Channel | 35 A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 2 W |
| Resistance | 23 mΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.38 mm |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
Documentation for onsemi NCV8401ADTRKG
| Datasheet | View & Download NCV8401ADTRKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV8401ADTRKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV8401ADTRKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV8401ADTRKG Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the compliance status of the product?
What are the technical specifications of the product?
Which distributors carry the NCV8401ADTRKG?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
