Integrated Circuits (ICs) > NCV7608DWR2G
NCV7608DWR2G
| Part Number: | NCV7608DWR2G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > NCV7608DWR2G |
| Qty Available: | |
| Description: | NCV7608 Series 3.15 to 5.25 V Octal Configurable Low/High Side Driver - SOIC-28W |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > NCV7608DWR2G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NCV7608 Series 3.15 to 5.25 V Octal Configurable Low/High Side Driver - SOIC-28W
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Fall Time | 12 µs |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Interface | SPI |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Supply Voltage | 34 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | -300 mV |
| Number of Drivers | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Current | 350 mA |
| Output Voltage | 48 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Resistance | 1.2 Ω |
| Rise Time | 12 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for onsemi NCV7608DWR2G
| Datasheet | View & Download NCV7608DWR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV7608DWR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV7608DWR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV7608DWR2G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of the NCV7608 Series?
How many pins does the NCV7608DWR2G have?
What is the maximum output current of the NCV7608DWR2G?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
