Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV553SQ50T1G
NCV553SQ50T1G
| Part Number: | NCV553SQ50T1G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV553SQ50T1G |
| Qty Available: | |
| Description: | NCV553SQ50T1G; Single Linear Voltage Regulator; 80mA 5 V; 2%; 4-Pin SC-82AB |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV553SQ50T1G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NCV553SQ50T1G; Single Linear Voltage Regulator; 80mA 5 V; 2%; 4-Pin SC-82AB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 800 mV |
| Input Bias Current | 2.8 µA |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 80 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 80 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 6 µA |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2.2 mm |
| Width | 1.35 mm |
Documentation for onsemi NCV553SQ50T1G
| Datasheet | View & Download NCV553SQ50T1G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV553SQ50T1G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV553SQ50T1G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV553SQ50T1G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage output of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the accuracy of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.