Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCV51411PWR2G
NCV51411PWR2G
| Part Number: | NCV51411PWR2G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCV51411PWR2G |
| Qty Available: | |
| Description: | Buck Converter, Low Voltage, 1.5 A, 260 kHz, with Synchronization Capabilities |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCV51411PWR2G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buck Converter, Low Voltage, 1.5 A, 260 kHz, with Synchronization Capabilities
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 296 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for onsemi NCV51411PWR2G
| Datasheet | View & Download NCV51411PWR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV51411PWR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV51411PWR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV51411PWR2G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the functionality of the product?
What are the physical specifications of the product?
Is the product compliant with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
