Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV4276BDTADJRKG
NCV4276BDTADJRKG
| Part Number: | NCV4276BDTADJRKG |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV4276BDTADJRKG |
| Qty Available: | |
| Description: | NCV4276BDTADJRKG; LDO Voltage Regulator; Adjustable 1.1A; 2.5 to 20V 2%; 5-Pin DPAK |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV4276BDTADJRKG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NCV4276BDTADJRKG; LDO Voltage Regulator; Adjustable 1.1A; 2.5 to 20V 2%; 5-Pin DPAK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DPAK |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 400 mA |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Max Supply Voltage | 45 V |
| Min Current Limit | 400 mA |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 20 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 200 µA |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.38 mm |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
Documentation for onsemi NCV4276BDTADJRKG
| Datasheet | View & Download NCV4276BDTADJRKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV4276BDTADJRKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV4276BDTADJRKG Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NCV4276BDTADJRKG Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the voltage regulator?
What is the output current of the voltage regulator?
How many pins does the voltage regulator have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
