Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV4275ADT50RKG
NCV4275ADT50RKG
| Part Number: | NCV4275ADT50RKG |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV4275ADT50RKG |
| Qty Available: | |
| Description: | IC REG LDO 5V 0.45A DPAK / LDO Regulator Pos 5V 0.45A Automotive 5-Pin(4+Tab) DPAK T/R |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV4275ADT50RKG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC REG LDO 5V 0.45A DPAK / LDO Regulator Pos 5V 0.45A Automotive 5-Pin(4+Tab) DPAK T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DPAK |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Input Bias Current | 140 µA |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 450 mA |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Current Limit | 450 mA |
| Min Input Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 450 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 150 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Tolerance | 2 % |
| Height | 2.38 mm |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
Documentation for onsemi NCV4275ADT50RKG
| Datasheet | View & Download NCV4275ADT50RKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV4275ADT50RKG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV4275ADT50RKG Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NCV4275ADT50RKG Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
