Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV4274AST33T3G
NCV4274AST33T3G
| Part Number: | NCV4274AST33T3G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV4274AST33T3G |
| Qty Available: | |
| Description: | NCV4274AST33T3G; Single Linear Voltage Regulator; 400mA 3.3V; 2%; 3+Tab-Pin SOT-223 |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCV4274AST33T3G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NCV4274AST33T3G; Single Linear Voltage Regulator; 400mA 3.3V; 2%; 3+Tab-Pin SOT-223
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 1.27 V |
| Input Bias Current | 145 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 400 mA |
| Manufacturer Package Identifier | CASE 318E |
| Min Current Limit | 400 mA |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 145 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.65 mm |
| Length | 6.7 mm |
| Width | 3.7 mm |
Documentation for onsemi NCV4274AST33T3G
| Datasheet | View & Download NCV4274AST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV4274AST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV4274AST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV4274AST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV4274AST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCV4274AST33T3G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


