Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP3063DR2G
NCP3063DR2G
| Part Number: | NCP3063DR2G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP3063DR2G |
| Qty Available: | |
| Description: | Boost / Buck / Inverting Converter, Switching Regulator, 1.5 A TJ= 0°C to +70°C |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP3063DR2G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Boost / Buck / Inverting Converter, Switching Regulator, 1.5 A TJ= 0°C to +70°C
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 85.5 % |
| Frequency | 150 Hz |
| Input Bias Current | -100 nA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Voltage Rating | 40 V |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for onsemi NCP3063DR2G
| Datasheet | View & Download NCP3063DR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP3063DR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP3063DR2G Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NCP3063DR2G Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download NCP3063DR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP3063DR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP3063DR2G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's brand?
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the switching frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
