Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP3063BMNTXG
NCP3063BMNTXG
| Part Number: | NCP3063BMNTXG |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP3063BMNTXG |
| Qty Available: | |
| Description: | NCP3063B Series 40 V 90 kHz1.5 A 1 Buck/Boost SMT Switching Regulator - DFN-8 |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP3063BMNTXG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NCP3063B Series 40 V 90 kHz1.5 A 1 Buck/Boost SMT Switching Regulator - DFN-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DFN |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Logic Function | Inverter |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 40 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Boost |
| Height | 950 µm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for onsemi NCP3063BMNTXG
| Datasheet | View & Download NCP3063BMNTXG Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP3063BMNTXG Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download NCP3063BMNTXG Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download NCP3063BMNTXG Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum input voltage for this product?
What is the package type of this product?
What is the output current of this switching regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
