Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP1377BDR2G
NCP1377BDR2G
| Part Number: | NCP1377BDR2G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP1377BDR2G |
| Qty Available: | |
| Description: | NCP1377 Series 18 V 300 kHz Surface Mount PWM Current-Mode Controller - SOIC-8 |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP1377BDR2G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NCP1377 Series 18 V 300 kHz Surface Mount PWM Current-Mode Controller - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Fall Time | 20 ns |
| Frequency | 300 kHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 18 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rise Time | 40 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for onsemi NCP1377BDR2G
| Datasheet | View & Download NCP1377BDR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1377BDR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1377BDR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1377BDR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1377BDR2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1377BDR2G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the switching frequency of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

