Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP1219AD65R2G
NCP1219AD65R2G
| Part Number: | NCP1219AD65R2G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP1219AD65R2G |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Mode PWM Controller -0.3V to 20V 800mA 68.25kHz 7-Pin SOIC T/R |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > NCP1219AD65R2G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Mode PWM Controller -0.3V to 20V 800mA 68.25kHz 7-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 254.011727 mg |
| Duty Cycle | 80 % |
| Fall Time | 20 ns |
| Frequency | 65 kHz |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 920 mW |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 20 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Voltage | 20 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rise Time | 30 ns |
| Switching Frequency | 68.25 kHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for onsemi NCP1219AD65R2G
| Datasheet | View & Download NCP1219AD65R2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1219AD65R2G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1219AD65R2G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of the PWM controller?
What is the output current of the PWM controller?
What is the switching frequency of the PWM controller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
