Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCP1117ST33T3G
NCP1117ST33T3G
| Part Number: | NCP1117ST33T3G |
| Manufacturer: | onsemi |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCP1117ST33T3G |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.0 A Positive LDO Linear Voltage Regulator (Fixed and Adjustable), V out : 3.3 V |
PCX has onsemi Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > NCP1117ST33T3G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.0 A Positive LDO Linear Voltage Regulator (Fixed and Adjustable), V out : 3.3 V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0603 |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Weight | 2.012816 mg |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.07 V |
| Input Bias Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | 20 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Current Limit | 1 A |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Rating | 100 mW |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Reference Voltage | 1.25 V |
| Resistance | 220 kΩ |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating | 75 V |
| Height | 450 µm |
| Length | 1.55 mm |
| Width | 850 µm |
Documentation for onsemi NCP1117ST33T3G
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
| Datasheet | View & Download NCP1117ST33T3G Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the output voltage of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


