Connectors > Molex-51004-0600
Molex 51004-0600
| Part Number: | Molex 51004-0600 |
| Manufacturer: | Molex |
| Part Type: | Connectors > Molex-51004-0600 |
| Qty Available: | |
| Description: | Header Connector, cable Mount, plug, 6 Contacts, skt, 0.079 Pitch |Molex 51004-0600 |
PCX has Molex Connectors > Molex-51004-0600 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Header Connector, cable Mount, plug, 6 Contacts, skt, 0.079 Pitch |Molex 51004-0600
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Natural |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Polybutylene |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Gender | Female |
| Current Rating | 2 A |
| Fastening Type | Ramp |
| Gender | Receptacle |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125.125 kV |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Straight |
| Termination | Crimp |
| Depth | 5.8 mm |
| Length | 14 mm |
| Pitch | 2 mm |
Documentation for Molex Molex 51004-0600
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
| Datasheet | View & Download Molex-51004-0600 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the pitch of the PCX connector?
How many circuits does the PCX connector have?
What is the color of the PCX connector housing?
What is the contact gender of the PCX connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


