Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-47346-0001
Molex 47346-0001
| Part Number: | Molex 47346-0001 |
| Manufacturer: | Molex |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-47346-0001 |
| Qty Available: | |
| Description: | Micro-USB B Receptacle with Flange, Bottom Mount, Surface Mount, Lead-Free |
PCX has Molex Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-47346-0001 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Micro-USB B Receptacle with Flange, Bottom Mount, Surface Mount, Lead-Free
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Polymer |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Number of Terminals | 5 |
| Plating | Gold |
| Weight | 4.535924 g |
| Connector Type | Receptacle, USB |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Contact Resistance | 40 mΩ |
| Current Rating | 500 mA |
| Gender | Female |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Number of Circuits | 5 |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Orientation | Right Angle, Vertical |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | SMD/SMT |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Voltage Rating | 30 V |
| Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Height | 2.945 mm |
| Lead Pitch | 650 µm |
| Length | 7.8 mm |
| Pitch | 650 µm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Molex Molex 47346-0001
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of Molex 47346-0001?
What is the color of the Molex 47346-0001 connector?
What is the contact material and plating of the Molex 47346-0001?
What is the maximum operating temperature and voltage rating of the Molex 47346-0001?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





