Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-43045-1000
Molex 43045-1000
| Part Number: | Molex 43045-1000 |
| Manufacturer: | Molex |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-43045-1000 |
| Qty Available: | |
| Description: | Micro-Fit 3 Through Hole PCB Header, Right Angle, 10 Contacts, 2 Rows, 3mm Pitch |
PCX has Molex Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-43045-1000 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Micro-Fit 3 Through Hole PCB Header, Right Angle, 10 Contacts, 2 Rows, 3mm Pitch
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Material | Polyester |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Number of Pins | 10 |
| Plating | Tin |
| Connector Type | Power, Rectangular |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Current Rating | 5 A |
| Gender | Male |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 250.25 kV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 10 |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Poles | 10 |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle, Vertical |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Working Voltage | 250 V |
| Depth | 12.2 mm |
| Diameter | 3 mm |
| Height | 8.77 mm |
| Lead Pitch | 3 mm |
| Length | 19.15 mm |
| Pitch | 3 mm |
| Row Spacing | 3 mm |
Documentation for Molex Molex 43045-1000
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the pitch of the connector?
How many contacts does the connector have?
What is the color of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











