Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-43045-0212
Molex 43045-0212
| Part Number: | Molex 43045-0212 |
| Manufacturer: | Molex |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-43045-0212 |
| Qty Available: | |
| Description: | Connector Wire to Board Header 2 Position 3mm Solder Straight Thru-Hole Tray |
PCX has Molex Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-43045-0212 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Connector Wire to Board Header 2 Position 3mm Solder Straight Thru-Hole Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Contact Material | Brass, Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Material | Polyester |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Plating | Tin |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Current Rating | 5 A |
| Gender | Male |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 250.25 kV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Vertical, Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536694040 |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Working Voltage | 250 V |
| Depth | 8.77 mm |
| Diameter | 3 mm |
| Height | 9.91 mm |
| Lead Pitch | 3 mm |
| Length | 7.15 mm |
| Pitch | 3 mm |
| Row Spacing | 3 mm |
Documentation for Molex Molex 43045-0212
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the pitch of the connector?
What is the gender of the connector?
What is the contact plating of the connector?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










