Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-43025-1600
Molex 43025-1600
| Part Number: | Molex 43025-1600 |
| Manufacturer: | Molex |
| Part Type: | Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-43025-1600 |
| Qty Available: | |
| Description: | Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 16 Circuits, UL 94V-0, Black |
PCX has Molex Connectors > Headers and Wire Housings > Molex-43025-1600 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Micro-Fit 3.0 Receptacle Housing, Dual Row, 16 Circuits, UL 94V-0, Black
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Color | Black |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyester |
| Material | Polyester |
| Mount | Cable |
| Number of Pins | 16 |
| Connector Type | Power, Rectangular, Socket |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Current Rating | 5 A |
| Gender | Receptacle |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 600.6 kV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 16 |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Poles | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8536695050 |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Working Voltage | 250 V |
| Depth | 14 mm |
| Length | 24.85 mm |
| Pitch | 3 mm |
| Row Spacing | 3 mm |
| Width | 11.56 mm |
Documentation for Molex Molex 43025-1600
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the current rating and voltage rating of the connector?
What is the material and color of the housing?
How many pins and rows does the connector have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










