           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Micron-PC28F128P33TF60A
Micron PC28F128P33TF60A
Part Number: Micron PC28F128P33TF60A
Manufacturer: Micron
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Micron-PC28F128P33TF60A
Qty Available:
Description: Flash, 8MX16, 60NS, PBGA64, 8 X 10 Mm, 1.20 Mm Height, Rohs Compliant, BGA-64
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Micron PC28F128P33TF60A Available.
Flash, 8MX16, 60NS, PBGA64, 8 X 10 Mm, 1.20 Mm Height, Rohs Compliant, BGA-64
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package BGA
Number of Pins 64
Access Time 60 ns
Address Bus Width 23 b
Density 128 Mb
Frequency 52 MHz
Interface Parallel, Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 16 MB
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.3 V
Nominal Supply Current 28 mA
Sync/Async Asynchronous
Voltage 2.3 V
Word Size 16 b
Height 1.2 mm
Length 10.1 mm
Width 8.1 mm