Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC32MX695F512L-80I-PT
Microchip PIC32MX695F512L-80I/PT
| Part Number: | Microchip PIC32MX695F512L-80I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC32MX695F512L-80I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, PIC32 CPU, 80MHz, CMOS, PQFP100 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC32MX695F512L-80I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, PIC32 CPU, 80MHz, CMOS, PQFP100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 657.000198 mg |
| Address Bus Width | 32 b |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 32 b |
| Density | 4 Mb |
| Frequency | 80 MHz |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Max Frequency | 80 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 512 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 37 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of Bits | 32 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 5 |
| Number of I/Os | 85 |
| Number of Programmable I/O | 85 |
| Number of PWM Channels | 5 |
| Number of SPI Channels | 4 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Number of UART Channels | 6 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I2C, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 128 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Watchdog Timer | Yes |
| Height | 1 mm |
| Length | 12 mm |
| Width | 12 mm |
Documentation for Microchip Microchip PIC32MX695F512L-80I/PT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum supply voltage for this microcontroller?
How many I/Os does this microcontroller have?
What is the memory size of this microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









