Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC24FJ64GA002T-E-ML
Microchip PIC24FJ64GA002T-E/ML
| Part Number: | Microchip PIC24FJ64GA002T-E/ML |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC24FJ64GA002T-E-ML |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-bit MCU/DSC, 64 KB, 8192 Bytes, 32 MHz, 2 to 3.6V, QFN-28, RoHS |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC24FJ64GA002T-E-ML Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-bit MCU/DSC, 64 KB, 8192 Bytes, 32 MHz, 2 to 3.6V, QFN-28, RoHS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Core Architecture | PIC |
| Frequency | 32 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Peripherals | I2C, PWM |
| RAM Size | 8 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip Microchip PIC24FJ64GA002T-E/ML
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the architecture of the microcontroller?
What is the maximum frequency of the microcontroller?
What is the memory size of the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
