Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC24FJ256GB108T-I-PT
Microchip PIC24FJ256GB108T-I/PT
| Part Number: | Microchip PIC24FJ256GB108T-I/PT |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC24FJ256GB108T-I-PT |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 256KB Flash 2.5V/3.3V 80-Pin TQFP T/R - Tape and Reel |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC24FJ256GB108T-I-PT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 256KB Flash 2.5V/3.3V 80-Pin TQFP T/R - Tape and Reel
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 80 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 16 b |
| Frequency | 32 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 256 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of I/Os | 65 |
| Number of Programmable I/O | 68 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tape & Reel |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT |
| RAM Size | 16 kB |
| Schedule B | 8542310000 |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip Microchip PIC24FJ256GB108T-I/PT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

