Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC24FJ128GA106-E-MR
Microchip PIC24FJ128GA106-E/MR
| Part Number: | Microchip PIC24FJ128GA106-E/MR |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC24FJ128GA106-E-MR |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 16-bit PIC RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V Automotive 64-Pin VQFN EP Tube |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > Microchip-PIC24FJ128GA106-E-MR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 16-bit PIC RISC 128KB Flash 2.5V/3.3V Automotive 64-Pin VQFN EP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Core Architecture | PIC |
| Data Bus Width | 16 b |
| Frequency | 32 MHz |
| Interface | I2C, SPI, UART, USART |
| Max Frequency | 32 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 128 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Number of I/Os | 53 |
| Number of Programmable I/O | 53 |
| Number of Timers/Counters | 5 |
| RAM Size | 16 kB |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Microchip Microchip PIC24FJ128GA106-E/MR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum operating frequency of the microcontroller?
How many I/O pins does the microcontroller have?
What are the interfaces supported by the microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
