Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Microchip-MIC4680-5-0YM
Microchip MIC4680-5.0YM
| Part Number: | Microchip MIC4680-5.0YM |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Microchip-MIC4680-5-0YM |
| Qty Available: | |
| Description: | MIC4680 Series 34 V 200 kHz 1.3 A SuperSwitcher Buck Regulator - SOIC-8 |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Microchip-MIC4680-5-0YM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MIC4680 Series 34 V 200 kHz 1.3 A SuperSwitcher Buck Regulator - SOIC-8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 90 % |
| Frequency | 200 kHz |
| Max Input Voltage | 34 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.3 A |
| Max Output Voltage | 5.25 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Input Voltage | 12 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Buck-Boost |
| Height | 1.48 mm |
| Length | 4.93 mm |
| Width | 3.94 mm |
Documentation for Microchip Microchip MIC4680-5.0YM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the input?
What is the maximum output current of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








