Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Microchip-MIC28511-1YFL-T5
Microchip MIC28511-1YFL-T5
| Part Number: | Microchip MIC28511-1YFL-T5 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Microchip-MIC28511-1YFL-T5 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4.6V to 60V Synchronous Step Down Single-Out 5.2V 3A Automotive 24-Pin FC-QFN EP T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Microchip-MIC28511-1YFL-T5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4.6V to 60V Synchronous Step Down Single-Out 5.2V 3A Automotive 24-Pin FC-QFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Max Duty Cycle | 85 % |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Voltage | 51 V |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Input Voltage | 4.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 800 mV |
| Min Supply Voltage | 4.6 V |
| Nominal Supply Current | 400 µA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Switching Frequency | 680 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 950 µm |
Documentation for Microchip Microchip MIC28511-1YFL-T5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum output current of this product?
Is this product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
