Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Microchip-MCP1703AT-3302E-MB
Microchip MCP1703AT-3302E/MB
| Part Number: | Microchip MCP1703AT-3302E/MB |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Microchip-MCP1703AT-3302E-MB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Microchip-MCP1703AT-3302E-MB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-89 |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 525 mV |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Min Input Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 2 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 35 dB |
| Quiescent Current | 5 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 2.6 mm |
Documentation for Microchip Microchip MCP1703AT-3302E/MB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










