Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Microchip-MCP16331T-E-CH
Microchip MCP16331T-E/CH
| Part Number: | Microchip MCP16331T-E/CH |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Microchip-MCP16331T-E-CH |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4.4V to 50V Step Down Single-Out 2V to 24V 0.5A Automotive 6-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Microchip-MCP16331T-E-CH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4.4V to 50V Step Down Single-Out 2V to 24V 0.5A Automotive 6-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Weight | 36.003894 mg |
| Efficiency | 96 % |
| Max Input Voltage | 50 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.2 A |
| Max Output Voltage | 24 V |
| Min Input Voltage | 4.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2 V |
| Min Supply Voltage | 4.4 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 24 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 3.1 mm |
| Width | 1.8 mm |
Documentation for Microchip Microchip MCP16331T-E/CH
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage range of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







