Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-M2S090TS-1FG676I
Microchip M2S090TS-1FG676I
| Part Number: | Microchip M2S090TS-1FG676I |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-M2S090TS-1FG676I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA SmartFusion2 Family 86184 Cells 65nm Technology 1.2V 676-Pin FBGA Tray |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-M2S090TS-1FG676I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA SmartFusion2 Family 86184 Cells 65nm Technology 1.2V 676-Pin FBGA Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Core Architecture | ARM |
| Frequency | 166 MHz |
| Interface | CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 425 |
| Peripherals | DDR, PCIe, SERDES |
Documentation for Microchip Microchip M2S090TS-1FG676I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the core architecture of the FPGA?
What is the operating temperature range for this FPGA?
How many I/Os does this FPGA have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.