Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-M1A3P600-FFG484
Microchip M1A3P600-FFG484
| Part Number: | Microchip M1A3P600-FFG484 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-M1A3P600-FFG484 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA ProASIC®3 Family 600K Gates 193MHz 130nm (CMOS) Technology 1.5V 484-Pin FBGA |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-M1A3P600-FFG484 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA ProASIC®3 Family 600K Gates 193MHz 130nm (CMOS) Technology 1.5V 484-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Registers | 13824 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 13.5 kB |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the FPGA?
What is the technology used in the FPGA?
What is the maximum operating temperature for the FPGA?
How many registers does the FPGA have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.