Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-M1A3P250-FPQ208
Microchip M1A3P250-FPQ208
| Part Number: | Microchip M1A3P250-FPQ208 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-M1A3P250-FPQ208 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA ProASIC®3 Family 250K Gates 193MHz 130nm (CMOS) Technology 1.5V 208-Pin PQFP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-M1A3P250-FPQ208 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA ProASIC®3 Family 250K Gates 193MHz 130nm (CMOS) Technology 1.5V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Number of Pins | 208 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Registers | 6144 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 4.5 kB |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
How many pins does this product have?
What is the maximum and minimum operating temperature for this product?
What is the RAM size of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.