Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A54SX16-PQ208
Microchip A54SX16-PQ208
| Part Number: | Microchip A54SX16-PQ208 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A54SX16-PQ208 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA SX Family 16K Gates 924 Cells 240MHz 0.35um (CMOS) Technology 3.3V/5V 208-Pin PQFP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A54SX16-PQ208 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA SX Family 16K Gates 924 Cells 240MHz 0.35um (CMOS) Technology 3.3V/5V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Frequency | 240 MHz |
| Max Frequency | 240 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 24000 |
| Number of I/Os | 175 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1452 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1452 |
| Number of Registers | 528 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 900 ps |
| Turn-On Delay Time | 900 ps |
| Height | 3.4 mm |
| Length | 28 mm |
| Width | 28 mm |
Documentation for Microchip Microchip A54SX16-PQ208
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the physical dimensions of the product?
What is the maximum and minimum operating temperature and supply voltage?
How many gates, I/Os, logic blocks, and registers does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.