Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A42MX36-3PQ240I
Microchip A42MX36-3PQ240I
| Part Number: | Microchip A42MX36-3PQ240I |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A42MX36-3PQ240I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA 42MX Family 54K Gates 1184 Cells 108MHz/180MHz 0.45um Technology 3.3V/5V 240-Pin PQFP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A42MX36-3PQ240I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA 42MX Family 54K Gates 1184 Cells 108MHz/180MHz 0.45um Technology 3.3V/5V 240-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 240 |
| Max Frequency | 180 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 54000 |
| Number of I/Os | 202 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1184 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1184 |
| Number of Registers | 1822 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| RAM Size | 320 B |
| Speed Grade | 3 |
| Height | 3.4 mm |
| Length | 32 mm |
| Width | 32 mm |
Documentation for Microchip Microchip A42MX36-3PQ240I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the FPGA?
What is the maximum frequency of the FPGA?
What is the technology used in the FPGA?
How many pins does the FPGA have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.