Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A42MX09-TQ176
Microchip A42MX09-TQ176
| Part Number: | Microchip A42MX09-TQ176 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A42MX09-TQ176 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA 42MX Family 14K Gates 336 Cells 129MHz/215MHz 0.45um (CMOS) Technology 3.3V/5V 176-Pin TQFP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A42MX09-TQ176 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA 42MX Family 14K Gates 336 Cells 129MHz/215MHz 0.45um (CMOS) Technology 3.3V/5V 176-Pin TQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 176 |
| Max Frequency | 215 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 14000 |
| Number of I/Os | 104 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 336 |
| Number of Logic Elements/Cells | 336 |
| Number of Registers | 516 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 24 mm |
| Width | 24 mm |
Documentation for Microchip Microchip A42MX09-TQ176
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the technology used in this product?
What is the maximum frequency of this FPGA?
What is the number of pins in this FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.