Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A3P125-QNG132
Microchip A3P125-QNG132
| Part Number: | Microchip A3P125-QNG132 |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A3P125-QNG132 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA ProASIC®3 Family 125K Gates 231MHz 130nm (CMOS) Technology 1.5V 132-Pin QFN EP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A3P125-QNG132 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA ProASIC®3 Family 125K Gates 231MHz 130nm (CMOS) Technology 1.5V 132-Pin QFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 132 |
| Frequency | 231 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.575 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.425 V |
| Number of Gates | 125000 |
| Number of I/Os | 84 |
| Number of Registers | 3072 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 4.5 kB |
Documentation for Microchip Microchip A3P125-QNG132
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the technology used in this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
How many gates does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.