Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A1460A-PQ160C
Microchip A1460A-PQ160C
| Part Number: | Microchip A1460A-PQ160C |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A1460A-PQ160C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA ACT 3 Family 6K Gates 848 Cells 100MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 160-Pin PQFP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A1460A-PQ160C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA ACT 3 Family 6K Gates 848 Cells 100MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 160-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 160 |
| Frequency | 100 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 6000 |
| Number of I/Os | 131 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 848 |
| Number of Logic Elements/Cells | 848 |
| Number of Registers | 768 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Turn-On Delay Time | 3 ns |
Documentation for Microchip Microchip A1460A-PQ160C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the FPGA?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the product?
What are the distributor options for purchasing the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.