Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A1460A-1CQ196C
Microchip A1460A-1CQ196C
| Part Number: | Microchip A1460A-1CQ196C |
| Manufacturer: | Microchip |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A1460A-1CQ196C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA ACT 3 Family 6K Gates 848 Cells 125MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 196-Pin CQFP |
PCX has Microchip Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Microchip-A1460A-1CQ196C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA ACT 3 Family 6K Gates 848 Cells 125MHz 0.8um (CMOS) Technology 5V 196-Pin CQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 196 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 6000 |
| Number of I/Os | 168 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 848 |
| Number of Logic Elements/Cells | 848 |
| Number of Registers | 768 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 2.6 ns |
| Speed Grade | 1 |
| Turn-On Delay Time | 2.6 ns |
Documentation for Microchip Microchip A1460A-1CQ196C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the technology used in this product?
How many gates does this product have?
What is the maximum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.